????????????????????????????????????

Vatra priateľstva

Na najvyšší vrchol Bielych Karpát sa na Silvestra vydalo pešo, autom či autobusom aj tento rok niekoľko tisíc Čechov i Slovákov, aby sa spoločne rozlúčili s uplynulým rokom a pripomenuli si spoločnú minulosť, prítomnosť, ale aj budúcnosť, ktorá ich spája aj po rozdelení Československej republiky.

Počet ľudí, ktorí sa vydajú na silvestrovský pochod k vatre, každoročne stúpa. Tento rok im výstup znepríjemňoval nepríjemný mrazivý vietor v inak napohľad dokonale vyzerajúcom počasí. Poveternostné podmienky však neodradili tých, ktorí si chceli vyjsť na prechádzku a pozdraviť sa so svojimi kamarátmi a rodinou na česko-slovenskom pomedzí.

Prípravný výbor slávností bratstva Čechov a Slovákov na Veľkej Javorine si dáva za cieľ upevňovať prostredníctvom nielen tohto silvestrovského stretnutia dlhoročné výborné vzťahy našich krajín a jej obyvateľov, ktoré nenaštrbilo ani ich rozdelenie. Česi a Slováci sú si blízki nielen geograficky, ale aj ľudsky. Naše bezproblémové a priateľské spolunažívanie môže byť v súčasnosti príkladom aj pre iné štáty v Európe či vo svete.

Javorina bola v tento deň naozaj plná ľudí, ktorí postávali v kruhoch, tešili sa z prítomnosti svojich blízkych a vychutnávali si domáce dobroty zo svojich sadov a kuchýň.  Nezapreli ani svoju bezprostrednosť a pohostinnosť a ponúkali svoje domáce špeciality aj okoloidúcim. Občerstvenie pripravili i členovia prípravného výboru slávností. Dolu pri chate si mohli návštevníci ohriať ruky pri tradičnom „svařáku“. Pri pamätníku si zase mohli pochutnať na výbornej kapustnici a poľovníckom „jágereku“, ktorý pripravil predseda prípravného výboru slávností a starosta obce Lubina Martin Beňatinský. Ten sa pri pamätníku i prihovoril a pozdravil všetkých, ktorí prišli podporiť myšlienku vzájomných nadštandardných vzťahov oboch národov. Pozvanie prípravného výboru tento rok prijali i muži zo speváckeho zboru z Kunovíc, ktorí za výdatnej pomoci prítomných ľudí zaspievali českú i slovenskú hymnu.

K podujatiu už neodmysliteľne patrí vatra priateľstva, ktorú zapaľujú zástupcovia prihraničných obcí a miest a predstavitelia jednotlivých kontaktných krajov. Je symbolom nielen večného priateľstva, ale tiež potvrdením slov Jozefa Miloslava Hurbana: „Tu bratia vždy sa stretať budú.“

Členovia prípravného výboru javorinských slávností Vám ďakujú za spoluprácu a dôveru v roku 2015, prajú šťastný nový rok 2016 plný zdravia, šťastia a spokojnosti a tešia sa na Vás na tohtoročných Slávnostiach bratstva Čechov a Slovákov v nedeľu 31.7.2016 na Veľkej Javorine.