Majestátní vrch Bílých Karpat – Velká Javořina nabízí pro turisty i neturisty skvělou procházku a překrásný výhled do českého i slovenského příhraničního území. Poslední červencovou neděli se počet návštěvníků na Javořině vždy znásobí. Každoročně se tu v tomto termínu v příjemném prostředí a sousedské atmosféře konají Slavnosti bratrství Čechů a Slováků. Tenhle rok je termín slavností naplánovaný na neděli 28. července 2013.

Střetnutí každoročně připomínají společnou minulost dvou stále propojených národů. Připomíná to i Památník česko-moravsko-slovenské vzájemnosti, který symbolizuje, že i navzdory současným i budoucím přeměnám Evropy si prostí lidé na moravsko-slovenském pomezí zůstanou stejně blízcí. Program slavností začíná o 9.00 hodině, kdy k památníku hosté a organizátoři položí kytice.

Pro návštěvníky je i tento rok přichystaný pestrý kulturní program, ve kterém vystoupí folklorní soubory, dechové hudby a pěvecké sbory z příhraničního regionu. Program na velkém pódiu otevře v 9.30 hodin dechová hudba Stříbrňanka, po nich se představí mužský pěvecký sbor z Kunovic. V 10.35 budou slavnosti za účasti hostů a organizátorů slavnostně zahájeny. Později se na velkém pódiu vystřídají: folklórní soubor Otava z Nového Města nad Váhem, folklórní soubor písní a tanců Olšava z Uherského Brodu, folklórní soubor Kýčer z Turé Lúky, mužský pěvecký sbor z Kunovic, folklórní soubor Družba z Trenčína, folklórní soubor Kunovjan z Uherského Hradiště, folklórní soubor Kopa z Myjavy, folklórní skupina Kasanka z Moravského Lieskového, ženský pěvecký sbor Bzenecké Drmolice z Bzenca a folklórní skupina Dolinečka ze Soblahova.

Na malém pódiu se od 11.30 h vystřídají: lidová hudba Borovienka z Lančára, pěvecký sbor Bzenecké Drmolice, skupina Helemese z Kyjova a country skupina Dostavník z Bánoviec nad Bebravou.

Na místě bude možné zakoupit si různé lidově umělecké výrobky a občerstvit se v připravených prodejných stáncích, které budou nabízet různý sortiment jídel a nápojů.

Na Velkou Javořinu se i tento rok můžete dostat prostřednictvím zajištěné autobusové dopravy z obou stran hranice. Doprava bude zdarma a cestovní řády najdete v okolních obcích a městech a na internetové stránce www.velkajavorina.com.

Slavnosti organizačně i finančně zabezpečují jednotlivé obce a města z obou stran hranice, příhraniční kraje a sponzoři s podporou Zlínského, Jihomoravského, Trenčianského a Trnavského kraje.

Zůstává nám už jenom doufat, že v tomhle roce bude s organizátory spolupracovat i počasí a událost bude mít zdárný průběh a potěší množství návštěvníků. Srdečně Vás všechny zveme a těšíme se na Vaši účast.

V sobotu 27. 7. 2013 ve 14. 00 h se koná na vrchu Velké Javořiny Javorina tour 2013 – setkání cykloturistů z České a Slovenské republiky.