Silvester na pomedzí

Ani nepriaznivé počasie neodradilo Čechov a Slovákov, aby oslávili posledný deň v roku na hraničnom kopci v Bielych Karpatoch Veľkej Javoriny. Napriek silnému vetru, hmle a občasnému sneženiu sa popoludní zišli na vrchole pri hraničnom kameni bratstva oboch národov stovky ľudí, ktorí sa prizerali tradičnému zapáleniu vatry. Ľudia si tiež zaspievali hymny oboch národov.

Silvestrovská akcia každoročne priláka niekoľko tisíc ľudí z oboch strán hranice, ktorí si pripomínajú niekdajší spoločný štát a utužujú svoje priateľstvo. Ľudia si s okoloidúcimi priali šťastie do nového roka a často si pripíjajú slivovicou. Na Veľkú Javorinu vystúpili ľudia všetkých vekových kategórií, niektorí turisti boli na bežkách, mnoho rodín malo so sebou sane či boby.

Myšlienka stretávania Čechov a Slovákov na Veľkej Javorine vznikla v roku 1992 ako symbolické vyjadrenie nesúhlasu s rozdelením krajiny. Spoločný Silvester Čechov a Slovákov je tiež spomienkou na autora myšlienky a zakladateľa akcie, niekdajšieho ministra životného prostredia Josefa Vavrouška, ktorý v roku 1995 zahynul vo Vysokých Tatrách. Okrem posledného dňa v roku sa oba národy v Bielych Karpatoch stretávajú aj na letných slávnostiach bratstva Čechov a Slovákov.