Na tohtoročných Slávnostiach bratstva Čechov a Slovákov sa Vám predstaví množstvo výborných skupín, súborov a hudieb. O každom z nich Vám ponúkame krátku informáciu.

Mužský pěvecký sbor Kunovice

Mužský sbor byl založen v roce 2005 jako spolek zpěváků, kteří milují slováckou písničku v celé její barvitosti, kráse a plnosti. Sbormistr Zdeněk Ondrášek vedl sbor cestou zkvalitňování interpretace písňového materiálu. Nyní v této činnosti pokračuje umělecká rada sboru. Na pravidelných úterních zkouškách se modeluje umělecká tvář sboru, kterou znají jejich posluchači. Za uplynulá léta se sbor vyprofiloval v těleso, které je především pravidelným účastníkem a spolupořadatelem akcí města Kunovice jako hody, fašaňk, jízda králů a pod. Od roku 2007 organizují pořad Mužské zpívání s cimbálem při Slavnostech vína v Uherském Hradišti, ve kterém se vystřídaly desítky mužských sborů z Moravy. Také se zapojují do akcí pořádaných jinými mužskými sbory, které ještě více prohlubují jejich sounáležitost s chlapy, kteří mají radost a příjemný pocit z potlesku a rozzářených tváří posluchačů. Více informací o sbore na http://www.muzacikunovice.cz.

Dechová hudba Stříbrňanka

Stříbrňanka je krojovaná Moravská kapela, ve které hrají profesionální i amatérští, mladí, temperamentní hudebníci. Kapela má svůj typický, nezaměnitelný zvuk, hraje široký repertoár – Moravskou a Českou lidovou hudbu, koncertní a taneční skladby. Velmi oblíbené jsou orchestrální skladby pro sólové nástroje, které si píší převážně členové kapely sami. Stříbrňanka natočila nemálo CD, kazet a DVD s melodiemi psanými speciálně pro ni. Spousta z nich se stala nejúspěšnějšími hity v Českých televizních a rozhlasových hitparádách. V roce 1997 se Stříbrňanka stala vítězem soutěže „Polka FEST“. Od roku 1997 se kapela umísťuje vždy na stupních vítězů v anketě diváků a posluchačů o nejoblíbenější dechovku roku v České republice. Každý den je možno Stříbrňanku slyšet ve vysílání Českého rozhlasu, několikrát do roka v České televizi. V roce 1998 účinkovala kapela v televizním programu Německé televize „Werners grüne Musikantenschenke“. Kapela již vystupovala v mnoha zemích Evropy: Rakousko, Německo, Holandsko, Francie, Belgie, Švýcarsko, Dánsko, Slovensko a Polsko, odkud přivezla cenu za 1. místo na festivalu ve Swecie. Více informací o hudbě na http://www.stribrnanka.cz/.

Folklórny súbor Otava

Folklórny súbor OTAVA vznikol v roku 1989. V roku 1991 prevzalo záštitu nad činnosťou súboru Mestské kultúrne stredisko v Novom Meste nad Váhom a spolupráca trvá dodnes. Kolektív súboru od začiatku tvorili mladí ľudia, ktorým ľudové umenie prirástlo k srdcu. A nielen to tanečné. Dnes tvorí základ súboru asi 25 mladých ľudí. Postupne sa začali robiť prvé etnografické výskumy tancov, piesní a ľudových zvykov z okolia Nového Mesta, čo výrazne ovplyvnilo repertoár Otavy. Ten v súčasnosti tvoria tance a piesne z okolitých dedín  Bošáca, Moravské Lieskové, Podolie, Kostolné, Lubina ale taktiež z regiónov Myjava, Šariš, Terchová a Zemplín. Tlieskali im diváci na festivaloch na Slovensku, ale i v Čechách, v Maďarsku a v Tunise. V roku 2003 v spolupráci s ľudovou hudbou Javorinka zo Starej Turej vydali CD s názvom „ Ked som išél v Novém Meste…“, ktoré obsahuje piesne z už spomenutých okolitých dedín, ale i samotného Nového Mesta. Od roku 2011 im do tanca, ale i spevu hrá vlastná ľudová hudba pod vedením Mgr. Márie Mizerákovej s primáškou Terezkou Porubskou. Viac informácií na http://www.msks.sk/data/c_otava.html.

Soubor písní a tanců Olšava

Z původního uherskobrodského Slováckého krůžku, znovuobnoveného v roce 1951, se stal postupem doby věhlasný soubor písní a tanců, jehož řadami prošlo bezmála sedm stovek členů. Soubor dostal jméno podle řeky Olšava. Rozdává radost, dobrou pohodu, udržuje lidové písně, tance a předává je jako štafetu dalším generacím. Sběratelským úsilím členů souboru bylo podchyceno několik desítek tanců a stovky písní, které tvoří základ jeho osobitého repertoáru. Dnes je Olšava jednou z „životních tepen“ Uherského Brodu. Připravuje tradiční Slovácké večery, vystupuje doma, stejně jako na různých místech naší vlasti. Soubor absolvoval více než šedesát zahraničních turné. Každoročně soubor v Uherském Brodě pořádá fašankové a šlahačkové obchůzky, v srpnu pak výlet k pramenům Olšavy a během zářijových hodů v Korytné putování do Panských lesů k obrázku sv. Václava a k pramenu minerální vody Smraďačka. Více informací na www.mudrak.savana.cz.

Folklórny súbor Kýčer

V roku 1950 založilo niekoľko nadšencov – tanečníkov, spevákov a muzikantov pod vedením Pavla Mordiu folklórny súbor Kýčer v dedine Turá Lúka. Názov súboru dali podľa kopca týčiaceho sa nad dedinou – Kýčera. Prvé nácviky sa konali v domoch jednotlivých členov súboru, pričom jednotlivé súčasti krojov si členovia zabezpečovali sami od starších ľudí z Turej Lúky a kopaníc. Hudobne ich vtedy sprevádzala slávna muzika Samka Dudíka. Súbor už v tej dobe dôstojne a úspešne reprezentoval kopaničiarsky kraj doma i v zahraničí. V roku 1955 sa začal formovať na Myjave folklórny súbor Kopaničiar. Keďže mesto Myjava bolo okresným mestom a ekonomické podmienky pre šírenie kultúry tu boli lepšie, väčšia časť tanečníkov a celá muzika Samka Dudíka prešla na Myjavu. Kýčer sa však nerozpadol. Transformoval sa do folklórnej skupiny, založil novú hudobnú kapelu a pokračoval v činnosti. V roku 1977 pribudlo do skupiny niekoľko mladých ľudí a skupina sa vyprofilovala na kvalitnú dedinskú folklórnu skupinu. Kýčer je pravidelným účastníkom festivalov vo Východnej, v Detve, na Myjave i na ďalších regionálnych festivaloch. Vo svojich vystúpeniach spracúva zvykoslovia, tance, piesne a hudbu kopaničiarskeho kraja. Viac informácií o súbore na www.kycer.sk.

Folklórny súbor Lusk

Folklórny súbor Lusk Krakovany spracováva a interpretuje najmä folklór z obce Krakovany a jej najbližšieho okolia: Vrbové, Ostrov, ale v jeho repertoári sú aj tance z Myjavského a Trenčianskeho regiónu. Vznikol v roku 1990 při miestnom osvetovom stredisku Krakovany. Súbor prezentuje tance najmä v autentickej alebo mierne štylizovanej podobe, ale vo svojich pásmach znázorňuje aj prácu. Súbor sa snaží o to, aby sa kultúrne dedičstvo obce Krakovany zachovalo a aby sa na krásne piesne a tance z ich oblasti nikdy nezabudlo. Ku kultúrnemu životu v dedine prispieva aj dodržiavaním zvykov na výročné sviatky, ako je Veľká noc alebo Fašiangy. Vystupovali na Myjavských slávnostiach, na folklórnom festivale vo Východnej, ale aj v Belgicku, Holandsku, Nórsku, Srbsku či Chorvátsku. Súbor navštevujú najmä mladí ľudia a jeho základňu tvorí okolo dvadsať tanečníkov. Folklórny súbor spolupracuje s ľudovou hudbou Borovinka. Viac informácií o súbore na www.fslusk.sk.

Ľudová hudba Borovienka

Ľudová hudba Borovinka z Lančára patrí medzi najobľúbenejšie ľudové hudby v našom prihraničnom regióne. Vystupujú na koncertoch po dedinách i mestách Slovenska i zahraničia – Nórsko, Rakúsko, Chorvátsko, Srbsko, Česko, Poľsko, kde svojim hudobným stvárnením rozširujú slovenskú ľudovú pieseň. Základom repertoáru Borovienky sú ľudové piesne viac ako 100 rokov staré z okolia Vrbového, ktoré pozbieral a zapísal do zbierky Štefan Anton Pyšný. Dnes je repertoár obohatený o piesne získané aj vlastnou zberateľskou činnosťou členov a priateľov Borovienky, najmä z okolitých dedín Lančár, Chtelnica, Krakovany. Borovienka má 8 členov so zaujímavým obsadením nástrojov (husle, harmonika, 2 trúbky, trombón, klarinet, elektrická basa, tuba, bicie). Skupina hudobne doprevádza aj folklórny súbor Lusk. Ľudová hudba vydala veľké množstvo CD nosičov. Viac informácií o ľudovej hudbe na www.borovienka.sk.

Folklórní soubor Kunovjan

Folklórní soubor Kunovjan z Uherského Hradiště, rozdává radost a úsměv více jak 40 let. Kunovjan je spolek mladých ambiciózních lidí, kteří se nebojí ztvárnit folklór neotřelými způsoby jevištního zpracování hudebního, písňového, tanečního i zvykoslovného materiálu. Díky tomu se může chlubit oceněními jako Laureát MFF Strážnice, Foskar 2002, 2009 a významným ocením Ministra kultury za osobité zpracovávání tradičního lidového umění. Soubor na vystoupeních doprovází stejnojmenná cimbálová muzika Kunovjan. FS Kunovjan vznikl na přelomu let 1969 – 1970 v Kunovicích. Pravidelně se představuje na významných kulturních a společenských akcí doma. K vyhledávaným akcím patří originální Štěpánské besedy u cimbálu s netradičními pořady: Snídaně se Starou, Dolejte řediteli, Miss Transvestit, Možná přijde i kotelník, Foscar, Hodina folklóru, Letem světem, Cirkus PAREPA, Bylo nebylo…, Folklorníček aneb Mocná erotika, Dobytí folklóru K2, vystupování v rámci festivalů a slavností v regionu i jinde v ČR. V posledních pěti letech se soubor zúčastnil festivalů a výstav v Anglii, Rakousku, Thajsku, USA, Egyptě, Maďarsku, Itálii, v Německu, na Slovensku a v Jižní Koreji. Více informací na www.fs-kunovjan.cz.

Folklórny súbor KOPA

Vzniku folklórneho seniorklubu KOPA predchádzalo 10-ročné obdobie, počas ktorého sa schádzali bývalí členovia súboru Kopaničiar z Myjavy na príležitostných výročných vystúpeniach a na vystúpeniach v regionálnych programoch Folklórnych slávností Myjava pod názvom „Bývalí členovia súboru Kopaničiar“. V roku 2000 sa títo členovia rozhodli vytvoriť seniorklub KOPA a pod týmto názvom prvýkrát vystupovali na folklórnych slávnostiach už v roku 2000. V súčasnosti v súbore pôsobí osem tanečných párov, speváčka Viera Dugová a spevák Jaroslav Hargaš. Na vystúpeniach ich do roku 2006 sprevádzala cimbalová muzika pod vedením Mgr. Štefana Bunčiaka, od roku 2007 je primášom muziky Miroslav Papánek. Zriaďovateľom súboru je Mesto Myjava. KOPA účinkovala na festivale v Myjave, folklórnych slávnostiach seniorov v Krivosúd Bodovke, v Strážnici či Rožnově pod Radhoštěm, kde získali cenu laureáta festivalu. Absolvovali zahraničné zájazdy v Maďarsku, Srbsku a Čiernej Hore, Švajčiarsku. Súbor chce do budúcnosti rozdávať krásu myjavského folklóru ďalším generáciám a umocňovať radosť zo života všetkým, ktorí majú myjavský folklór radi. Via informacií na http://www.myjava.sk/folkln-r/.

Folklórna skupina Kasanka

Skupina Kasanka vznikla v Moravskom Lieskovom v roku 1976. Za obdobie jej existencie sa v nej vystriedalo viac ako 140 účinkujúcich. Vo svojom programe sa zameriava na neštylizovaný ľudový prejav – spev, tanec, zvyky a tradície ľudovej kultúry svojho regiónu, pričom sa snaží prezentovať ich v pôvodnej forme. V tvorbe vychádzajú z ústneho podania a výskumu u starších ľudí. Vystupujú na akciách v obci, okolí, na folklórnych prehliadkach a festivaloch na Slovensku i Morave. Organizačným vedúcim je Ing. Marcel Nešťák, ktorý skupinu sprevádza na harmonike, umeleckou vedúcou je Elena Drobná.

Bzenecké Drmolice

Ženský pěvecký sbor Bzenecké Drmolice byl založený Mgr. Jarmilou Jurečkovou v roku 2005. Základnou k založení folklorního spolku ve Bzenci byla láska a úcta k lidové písni a tradici. Znovu obnovení a touha zachovat v obci Bzenec zvuk lidové písně si vzala na bedra skupinka žen, která se začala scházet za účelem zazpívat si jen tak pro radost, sejít se jednou týdně a při pohárku výborného bzeneckého vína se naučit pod vedením zakladatelky Milušky  nějakou tu pěknou písničku. Začaly zpívat písničky nejbližších regionů – Kyjovsko, Strážnicko, Uhersko-hradišťsko a postupně se dostávaly až na Slovensko. Pěvecký sbor vystupuje v kyjovském kroji. Název „Bzenecké drmolice“ přejaly ze známé bzenecké písničky: “Ty bzenecké drmolice, šly na jarmark do Strážnice“. Ze začátku se účastnily vystoupeních jen ve Bzenci, a to známého krojovaného vinobraní, vystoupení u příležitosti svátku matek či fašankové obchůzky. Postupně se ale dostávaly za hranice města, kde se snaží rozdávat úsměv a dobrou náladu spolu s pěknou lidovou písničkou. Více informací na http://www.drmolicebzenec.estranky.cz/.

Folklórna skupina Dolinečka

V obci Soblahov vyvíja činnosť niekoľko organizácií a z každou je spätá určitá história jej vzniku od založenia až po súčasnosť. Patrí tu i FSk Dolinečka, ktorá vznikla v roku 1981. Pretože dedina Soblahov sa nachádza v kolíske hôr, nebolo ťažké nájsť pomenovanie pre folklórnu skupinu, ktorá dostala meno DOLINEČKA. Od tej doby sa stala neoddeliteľnou súčasťou všetkých slávnostných príležitostí nielen v obci, ale aj v blízkom okolí. Ako sa všetko v živote mení, tak sa menilo počas rokov aj zloženie našej folklórnej skupiny. Staré obyčaje sú stále medzi nami a sú živé práve vďaka folklórnym skupinám a jednotlivcom, ktorí vo svojej činnosti čerpajú z bezodnej studnice krás ľudového umenia. O toto sa snaží aj FSk Dolinečka – poznávať, ale zároveň i zachovávať ľudové tradície. Ťažko spočítať vystúpenia a spoločenské akcie, pri ktorých FSk spoluúčinkovala, alebo programy a zvykoslovné pásma, ktoré za tie roky Dolinečka sama vytvorila a zrealizovala. Nikdy nechýbala pri akciách, ktoré organizoval Obecný úrad v Soblahove, pri stretnutiach dôchodcov alebo jubilantov. Na podobných akciách sa zúčastňujú aj v okolitých dedinách: Trenčianske Stankovce, Veľké Bierovce, Mitice, Drietoma, Trenč. Jastrabie, Mníchova Lehota, Ivanovce ale aj ďalšie.  Z vystúpení týchto žien sa tešili taktiež diváci v partnerskej obci Rudniki ( Poľsko ), v Buchloviciach a v Sloupe ( ČR) . FSk Dolinečka sa mnohé roky venuje aj chrámovému spevu v kostole. Viac informácií na http://www.soblahov.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=20:fs-dolineka&catid=1.

Kapela Helemese

Helemese je poměrně mladá kapela, narodili se v roce 2007 v Kyjově, ale plod jejich hudebního spolku zrál již delší dobu na cestě z Prahy přes Olomouc. Říkáme proto, že jsme formálně z Kyjova a neformálně odevšad. Styl jejich muziky se vzpřičuje jednoznačnému označení, protože se v něm míchá řada různých vlivů. Říkájí, že hrají šraml-šanson-bigbít, neboli rychlou, energickou, nástrojově barevnou a srdcem zahranou muziku bez přehnaných virtuozních výkonů a složitostí. Kromě rychlých písní, které srší energií a svádí k tanci, dokáží zahrát i skladby pomalejší. Poznávacím znamením a jednotícím prvkem jejich muziky je akordeon. Od začátku se snaží hodně vystupovat, což se jim v rámci možností daří, takže se po pěti letech blíží dvoustovce odehraných koncertů. Více informacií o skupině na www.helemese.cz.

Country skupina Dostavník

Country skupina Dostavník z Bánoviec nad Bebravou pôsobí od roku 1994. Od začiatku sa skupina zameriava na štýl country v pôvodnom prevedení, to znamená využitie akustických nástrojov. Repertoár tvoria hlavne známe pesničky skupiny Greenhorns, Rangers, Michala Tučného a pod. Skupina od svojho vzniku prešla mnohými personálnymi zmenami keď sa vystriedalo v rôznych obdobiach 14 členov. Skupina v súčasnosti hrá v zložení Roman Gerši- gitara, spev, Peter Kolár – banjo, spev, Michal Botka-husle, mandolína, spev, Miroslav Mikuš- basa, spev – zakladateľ a vedúci kapely. Kapela sa v poslednom období po vystriedaní hráča na poste gitara začala zameriavať aj na skladby v štýle bluegrass. Zúčastňuje sa rôznych festivaloch, vystupuje na jarmokoch, farmárskych dňoch,  country báloch alebo country večeroch. Niekoľkokrát už vystupovala aj na slávnostiach na Javorine. V apríli 2014 kapela oslávi 20 rokov od vzniku.