IMG_4129Vrch Velká Javořina je dlouhodobě považován za symbol přátelství mezi Čechy a Slováky a tuto symboliku nenarušila ani státní hranice, která ho přetla před více než dvěma desetiletími. Krásná příroda a dalekosáhlé výhledy lákají na dominantu Bílých Karpat stále více návštěvníků z obou stran hranice. Javořina je krásná v každém období, ale koncem července ji vždy oživí tradiční Slavnosti bratrství Čechů a Slováků, které navazují na tradice setkávání se Štúrovců s osvícenci z Čech. I letošní poslední červencovou neděli – 27.7.2014 – Vás zveme na jedno z největších a nejsrdečnějších setkání národů, které, i když byly rozděleny pomyslnou hranicí, v srdcích lidí zůstávají nadále spolu. Slavnosti bratrství Čechů a Slováků na Velké Javořině se letos prolínají s důležitým mezníkem v naší společné československé historii, se 100. výročím zahájení první světové války. Tento válečný konflikt zanechal na obou národech značné stopy a mnohé z československých rodin ztratily v bojích své rodinné příslušníky. Během bojů vznikla myšlenka společného československého státu a po válce se začala psát naše společná republiková historie. Dnes společnou minulost Čechů a Slováků připomíná na Velké Javořině Památník česko-moravsko-slovenské vzájemnosti, který symbolizuje, že i navzdory současným i budoucím proměnám Evropy si prostí lidé na moravsko-slovenském pomezí zůstanou stejně blízcí.

Přípravný výbor Javořinských slavností i letos připravil pro návštěvníky zajímavý kulturní program, který spojí soubory a skupiny z příhraničního regionu, aby společně vytvořili mozaiku plnou folkloru, kvalitní muziky a krásných krojů. I letos se před zahájením programu na obou pódiích přípravný výbor slavností spolu s pozvanými hosty přesune k památníku, kde položí na znak úcty kytice květů.

Program na velkém pódiu otevře v 9.30 h dechová hudba Boršičanka Antonína Koníčka, pak se představí mužský sbor JMF Derfla. V 10.35 budou slavnosti za účasti hostů a organizátorů slavnostně zahájeny. Pak se na velkém podiu vystřídají: folklorní soubor Trúfalci z Mníchové Lehoty, národopisný krúžek Dolněmčan z Dolního Němčí, folklorní soubor Dolinečka ze Soblahova, folklorní soubor Javorina ze Strání, dětský folklorní soubor Kopaničiarik z Myjavy, NSPT Velička a Horňácká CM Martina Hrbáče z Velké nad Veličkou, folklorní skupina Cerianka Lovce, skupina Rabi Gabi a.G z Uherského Hradiště a skupina Medicinbal. Na malém pódiu se od 11.30 h vystřídají: lidová hudba Borovienka z Lančára, skupina Podjezd ze Zlína a Harvestri – Ivan Terry Zeman & H30.

Organizátoři připravili pro návštěvníky i prodejní stánky, ve kterých bude k dispozici různé zboží a občerstvení. Na Velkou Javořinu se i letos můžete dostat prostřednictvím zabezpečené autobusové dopravy z obou stran hranice. Doprava bude zdarma a jízdní řády naleznete v příhraničních obcích a městech a na internetové stránce www.velkajavorina.com.

Připravit tak velkou akci, jakou jsou Slavnosti bratrství Čechů a Slováků na Velké Javořině, je organizačně i finančně velmi náročné. Proto je třeba poděkovat jednotlivým obcím a městům z obou stran hranice, Jihomoravskému, Trenčínskému, Trnavskému a Zlínskému kraji a sponzorům, bez jejichž pomoci by nebylo možné slavnosti zorganizovat. V loňském roce jsme se dočkali i pěkného počasí, tak doufejme, že i letošní Slavnosti bratrství Čechů a Slováků na Velké Javořině budou opět plné slunce, pohody a dobrých lidí.

V sobotu 26.7.2014 o 14.00 h se koná na vrchu Velké Javořiny akce Javorina Tour 2014 – setkání cykloturistů z České a Slovenské republiky.

plakat javorina 2014