Slavnosti na JavořiněNejvyšší vrch Bílých Karpat se i letos poslední červencovou neděli stal místem, kde se setkali čeští a slovenští bratři z obou stran hranice, aby si připomněli společnou minulost, přítomnost a přátelství, které je spojuje. Na vrchu Velká Javořina se 27. července uskutečnil již 22. ročník Slavností bratrství Čechů a Slováků, které i letos uspořádal přípravný výbor složený ze zástupců měst a obcí příhraničního regionu.

Vrch Velká Javořina je dlouhodobě považován za jeden ze symbolů přátelství mezi Čechy a Slováky a potvrzuje to i památník česko-moravsko-slovenské vzájemnosti, který je zde osazen od r. 1990. Právě k tomuto památníku položili kytice přítomni zástupci měst a obcí příhraničního regionu a pozvaní hosté. U památníku promluvil předseda přípravného výboru slavností a zároveň starosta Veselí nad Moravou Miloš Kozumplík. Zazněly zde i hymny obou národů v podání mužského pěveckého sboru JMF Derfla. Javořinské slavnosti charakterizuje přátelství obou národů, ale i společné tradice a folklor. Přípravný výbor i letos připravil pro návštěvníky kulturní program, který byl mozaikou těch nejlepších souborů a skupin podjavorinského regionu. Návštěvníci si vychutnali nejen kvalitní hudbu, ale i krásné kroje.

Na velkém pódiu se návštěvníkům představily soubory: dechová hudba Boršičanka Antonína Koníčka, mužský pěvecký sbor JMF Derfla, folklorní soubor Trúfalci z Mníchovej Lehoty, národopisný kroužek Dolněmčan z Dolního Němčí, folklorní soubor Dolinečka ze Soblahova,  soubor Javorina ze Strání, dětský folklorní soubor Kopaničiarik z Myjavy, NSPT Velička a Horňácká CM Martina Hrbáče z Velké nad Veličkou, folklorní skupina Cerianka Lovce, kapela Rabi Gabi A.G. z Uherského Hradiště a skupina Medicinbal. Malé pódium nabídlo vystoupení oblíbené lidové hudby Borovienka z Lančára, skupiny Podjezd ze Zlína a  country skupiny Harvestri – Ivan Terry Zeman & H30.

Slavností se kromě množství návštěvníků zúčastnili i významní hosté. Pozvání přijali zástupci zúčastněných krajů, které jsou již delší dobu podporovateli slavností. Přítomni byli hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, místopředseda Trenčianskeho samosprávneho kraje Jozef Trstenský, předsedkyně Komise pro meziregionální vztahy Jihomoravského kraje Ilona Žišková Vágnerová a místopředseda Trnavského samosprávneho kraje Zdeněk Čambal. Společně s předsedou přípravného výboru Milošem Kozumplíkem pozdravili návštěvníky slavností a popřáli jim příjemnou zábavu na javořinských slavnostech.

O tu se starali nejen umělci na pódiích, ale i stánkaři, kteří nabízeli díla lidové umělecké tvořivosti a bohaté občerstvení. Pro děti byly připraveny různé hry a soutěže v podání skautů z Domu dětí a mládeže Uherský Brod.

Je třeba poděkovat nejen organizátorům slavností – přípravnému výboru složenému ze zástupců měst a obcí příhraničního regionu, ale za finanční pomoc i jednotlivým kontaktním krajům a sponzorům. Bez nich by slavnosti nebylo možné pro lidi připravit. Slavností se v tomto roce opět zúčastnili stovky návštěvníků, kteří se přišli setkat a popovídat si s přáteli z obou stran hranice, poslechnout hudbu, zavzpomínat si a tak potvrdit hlavní myšlenku slavností: „…tu bratia vždy stretať sa budú“. A doufejme, že takto to zůstane i v budoucnosti.